Influencer Marketing Nedir? Markalar İçin Faydaları

Influencer Marketing Nedir

Influencer Marketing Nedir ; Teknolojinin hayatımıza girmesi ile var olan davranışlarımızın çoğu yeniden şekillendir. Tüketici durumda bulunan kullanıcıların davranışları artık Sosyal Medya Platformlarında rol model olarak aldıkları fenomenlere göre belirleniyor. Sosyal Medya Platformlarında takip ettikleri fenomen bireylerin kullanmış olduğu ürünleri veya yararlandıkları hizmetlerden yararlanmak istiyorlar. Kullanıcılar bir ürün veya hizmet satın almadan önce başkalarının deneyimlerine önem veriyorlar ve diğer kullanıcıların deneyimlerine göre satın alma işlemini tamamlıyorlar.

Rol Model Nedir?

Davranışları, alışkanlıkları ve kişisel özellikleri başkaları tarafından kabul görmüş ve kullanıcılar tarafından hoşnutlukla karşılanan kişilere rol model denir. Kullanıcılar veya takipçiler tarafından örnek alınırlar.

Influencer Kimdir? Kime Denir?

Influencer Kimdir? Kime Denir?

Influencer en özet tanımı ile sosyal medya platformlarında geniş bir kitleye hitap eden ve ses duyurması yüksek olan sahip kişidir.

Sosyal medya platformlarının kullanım oranlarının yükselmesi ile birlikte hayatımıza bir çok Influencer katılmıştır. Hedef kitlelerinin davranış özelliklerine göre şekillenirler ve bu Pazarlama için çok önemli bir kavram olan Hedef Kitle Segmentasyonunu kolaylaştırır.

Influencer Marketing Özellikleri

Influencer Marketing Özellikleri

Influencer Marketing Özelliklerini tanımlamadan önce Hedef Kitle tanımını yapmak ve oradanda Hedef Kitle Segmentasyonu tanımını yapmak istiyorum.

Hedef Kitle Nedir? ; Hedef Kitle İle Sunmuş olduğunuz ürün veya hizmetleri kimlere ulaştırmak istiyorsanız Hedef Kitleniz o topluluktur. 

Hedef Kitle Segmentasyonu Nedir?; Hedef Kitle Segmentasyonu var olan hedef kitlenizin gruplandırılma işlemidir. Gruplandırma işlemini sunmuş olduğunuz ürün veya hizmetin özelliklerine göre şekillendirebilirsiniz.

 • Yaş Grubu,
 • Cinsiyeti,
 • Yaşadığı Yer,
 • Mesleği,
 • Maddi Durumu,
 • İlgi Alanları,
 • Eğitim Durumu,
 • Medeni Hali.

Influencer Marketing Özelliklerine değinecek olursak;

 • Ürün veya Hizmetin Hedef Kitleye Daha Hızlı Tanıtılmasını Sağlar,
 • Deneyimlere Dayandığından Dönüşüm Oranları Yüksektir,
 • Hedef Kitleye Doğrudan Erişim Sağlar,
 • Hedef Kitle Segmentasyonu Net Bir Şekilde Yapılabilir,
 • Yatırım Getirisi Yüksektir,
 • Marka İçin Yeni Müşteriler Yaratır,
 • Etkileşim ve Dönüşüm Oranlarının Ölçümleri İçin Kimi Sistemler Kurabilirsiniz.
Influencer Marketing Hedef Kitle Seçimi

Influencer Marketing Hedef Kitle Seçimi

Influencer Marketing Hedef Kitle Seçimi sunmuş olduğunuz ürün veya hizmet ile mutlaka örtüşmeli ve kullanıcıların ilgisini çekebilecek içerik stratejilerine sahip olmalı. Kullanıcıların ilgisini çekmeyecek bir kurgulama hem sizin için hemde var olan Influencer faydasız olacaktır ve hedef kitle dağılması yaşanacaktır.

Sunmuş olduğunuz ürün veya hizmetin mutlaka normal süreçte Hedef Kitle analizini yapmalı ve var olan uyum listesine göre Influencer seçmelisiniz. 

Influencer seçmeden önce mutlaka var olan platformun Hedef Kitle Analizlerine göz gezdirin.

Hedef Kitle ve İş İle Alakalı Influencer

Hedef Kitle ve İş İle Alakalı Influencer

Var olan reklam kampanyanızda Hedef Kitle ve İşiniz İle Alakalı Influencer seçmeniz kampanyanın başarı oranı için yeterli olmayacaktır. Influencer olarak seçtiğiniz kişinin var olan hedef kitlesi ile etkileşim oranları neler, takipçi kalitesi ve diğer başlıkları tek tek analiz etmelisiniz. 

Pazarlama Çalışmalarının İzlenmesi

Pazarlama Çalışmalarının İzlenmesi

Yapmış olduğunuz Pazarlama Çalışmasının türü ne olursa olsun sonuçlarını takip etmeli ve verileri yorumlamalısınız. 

Dijital pazarlamanın hayatımıza kattığı ölçümleme özelliğini etkili bir şekilde kullanarak var olan işinizi geliştirebilmek için fikir edinebilirsiniz.

Var olan Influencer Marketing çalışmanızın sonuçlarının Raporlarını belirli zaman aralıkları ile Influencer’dan temin edebilirsiniz.

Influencer Marketing Nedir, Nasıl Yapılır veya Dijital Pazarlama konusunda daha fazla bilgi almak için benimle İletişim kurabilirsiniz.