Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Nedir, Ne İşe Yarar

Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? Web Sitenizin Trafiğini Verilerle Anlamlandırmanıza Sağlayan Bir Araçtır. Google Analytics çok geniş kapsamlı bir araçtır ve sizler hangi ürün, hizmet veya içeriği sunuyorsanız bu yapmış olduğunuz işle alakalı özellikleri ve veri analizlerini kullanmanız sizin faydanıza olacaktır çünkü tüm özellikleri tam anlamıyla kullanmak bireysel bazda zor veya anlamsız olabilir. 

Kısacası işinize yaramayan özelliği veya veriyi kullanmaya ihtiyacınız yok. Laf olsun diye kullanmayın bir işinize yaramaz.

Google Analytics Web Sitenizin trafiğini detaylı bir şekilde analiz etmenize yarayan Google şirketinin ücretsiz olarak sunduğu bir araçtır. Web sitenizde yapmış olduğunuz paylaşımların, çalışmaların kullanıcılar tarafından nasıl karşılandığını ve kullanıcıların nasıl bir etkileşimde bulunduğunu veriler sayesinde analiz etmenizi sağlar. Google Analytics kullanıcılar hakkında web site sahiplerine bir çok değerli veri sağlar ve bu verileri güzel ve anlamlı kullanarak web sitenizin SEO performansını yükseltebilirsiniz. 

Hedef Kitle Analizi yapmanızda mükemmel bir avantaj sağlayan Google Analytics aracını kullanarak web sitenizin performansını iyileştirebilirsiniz.

Google Analytics Ücretli mi Ücretsiz mi?

Google Analytics Google şirketinin kullanıcılara sunduğu, tamamen ücretsiz bir platformdur! Kullanıcılar bu platformu kullanırken her hangi bir ücret ödemezler.

Google Analytics Verileri Nedir?

Google Analytics Verileri Nedir?

Google Analytics aracı web sitelerine kullanıcıların ne şekilde geldiği, hangi bağlantıları kullandığı, sayfalar arasında nasıl geçiş işlemleri yaptıklarını ve diğer bir çok ücretsiz özelliği web site sahiplerine sunar. 

Google Analytics aracı sayesinde web siteniz hakkında ulaşabileceğiniz veri tipleri ve özellikleri;

  • Web sitenizdeki sayfalar kaç adet kullanıcı tarafından ziyaret edilmiş?
  • Kullanıcılar bu sayfalarda veya web sitenizde ne kadar durmuşlar?
  • Web sayfanıza giriş yapan kullanıcıların lokasyonları,
  • Web sitenize giren kullanıcıların hangi anahtar kelime aramaları ile sitenize geldiği,
  • Web sitenize gelen kullanıcıların hangi referans bağlantı ile geldiği,
  • Ve diğer özel fonksiyonel analizler.
Analytics Gerçek Zamanlı (Realtime) Nedir?

Analytics Dönüşüm Nedir?

Sunmuş olduğunuz ürün, hizmet veya içerik ne olursa olsun Google Analytics platformunun en önemli özelliğidir. Yapmış olduğunuz işlerin işe yarayıp yaramadığını anlamanızı sağlayan veriler bu özelliğin içerisinde barındırılır.

Örnek;

Amacınızı yeni sunmaya başladığınız hizmet hakkında yerleştirdiğiniz iletişim butonuna tıklanması olarak belirlediğinizi varsayalım. 

Bu web sayfasına giren kullanıcıların yüzde kaçının bu buton tıkladığını yüzdesel olarak görüntüleyebilirsiniz. Bu butona tıklayan kullanıcıları detaylı bir şekilde analiz edebilirsiniz ve arka planda sizlere gerçekten bu kadar arama  geldi mi sorusu ile karşılaştırma yapabilirsiniz. 

Analytics Gerçek Zamanlı (Realtime) Nedir?

Google Analytics Gerçek Zamanlı (Realtime) bu özelliği hangi zamanda sitenize bakıyorsanız o zamanda sitenizde kaç online kullanıcının bulunduğunu görmenizi sağlar. 

Sayfanızda online olan kullanıcıların sitenize nasıl geldiğini yorumlamanıza yardımcı olur.

Gelen kullanıcıların hangi tip cihazdan oturum açtığını görebilirsiniz.

Yönlendirme kaynaklarını, sosyal medya kanallarını ve anahtar kelimeleri inceleyebilirsiniz.

Analytics Trafik Kaynakları Nedir?

Web sitenize gelen bağlantılar web sitenize nasıl geliyor sorusunun yanıtını veren özelliktir. Kullanıcılar web sitenize hangi aşamalardan geçerek ulaştılar? 

Web sitenizin kullanıcılar tarafından nasıl keşfedildiğini anlamanızı sağlayan bir özelliktir.

Yeni bir tanıtım veya pazarlama faaliyeti yürütüyorsanız ve bir web sayfanıza kullanıcıların nasıl ulaştığını merak ediyorsanız bu özellik tam sizlere göre çünkü yapmış olduğunuz Sosyal Medya Çalışmaları, Referans Bağlantıları bu özellik sayesinde gözlemleyebilir ve kampanyanızı değerlendirebilirsiniz.

Analytics Yerler (Locations) Nedir?

Web sitenize kullanıcıların hangi lokasyonlardan geldiğini analiz etmenizi sağlayan bir özelliktir. Özellikle bölgesel bir web sayfası iseniz bu özellik sizlere çok yardımcı olacaktır.

Bu özellik sayesinde aşağıda bulunan verilere ulaşabilirsiniz;

  • Web Sayfanızı Ziyaret Eden Kullanıcıların Ülkeleri ve Şehirleri,
  • Web Sayfanızı Ziyaret Eden Kullanıcıların Dili,
  • Web Sayfanızı Ziyaret Eden Kullanıcılar Hangi Sayfaları Daha Fazla İncelemiş,
  • Web Sayfanızda Ne Kadar Zaman Harcamışlar.

Analytics Etkinlikler Nedir?

Web sayfanızda kullanıcıların nasıl bir etkileşimde bulunduğunu anlamanızı sağlayan özelliktir. Var olan sayfanızda kullanıcılar hangi reklamlara veya harici bağlantılara tıkladı, sunmuş olduğunuz indirilebilir dökümanı kaç kişi indirdi vb. özelleştirerek analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Analytics Kitle Nedir?

Web sayfanızın belirleyeceğiniz zaman aralığında nasıl bir kitleye sahip olduğunu görmenizi ve anlamanızı sağlayan bir özelliktir. 

Kitlenizin değişimi, kitlenizin geri dönüşümü ve diğer özellikleri kullanabilirsiniz.

Google Analytics Google Search Console ve Google Ads ile entegre veri paylaşımı yapabileceğiniz bir platformdur. Bu platformlarda bulunan verilerinizi ortak bir şekilde amacınıza yönelik kullanabilirsiniz.

Çok yakın zamanda Google Analytics Nedir? Google Analytics Eğitimi konularında içeriklerim sizlerle olacak.